W tym roku Nagrodę Kościelskich otrzymała Urszula Zajączkowska za tom poetycki "Minimum", w którym poetka stara się łączyć poezję z biologią. Uroczystość wręczenia tego znamienitego wyróżnienia odbyła się bardzo blisko nas - w Miłosławiu.
Nagrodę Kościelskich po raz pierwszy przyznano w 1962 r. Od tego momentu zostało nią uhonorowanych wielu wybitnych twórców: Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert, Gustaw Herling-Grudziński, Stanisław Barańczak, Wisława Szymborska, a z pisarzy reprezentujących młodsze pokolenie Szczepan Twardoch czy Maciej Płaza.
Do ich grona dołączyła w tym roku Urszula Zajączkowska - poetka, artystka wizualna i muzyk. Urodziła się w 1978 r. Jej praca zawodowa ściśle zwiąże się z tematami, które porusza w swojej twórczości, Zajączkowska bowiem jest adiunktem w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Prowadzi popularnonaukowy portal botanik.pl. Jak możemy przeczytać na stronie, laureatka lubi "anatomię roślin, poezję, fizykę, muzykę, balet, architekturę, chwasty, geometrię, flet poprzeczny i święty spokój".
***
niektóre szaleją w tęczówce
inne w rzęsie by uciec szybko
drgają też krwią ciepłą
i całą gromadą puszą się w płucach
w nerce zaś siedzą zupełnie cicho
na chwilę je pożyczam
trzymam i gładzę
choć wiem że nigdy nie były
i nie będą moje
ciężko będzie je oddać
atomy
Więcej wierszy Urszuli Zajączkowskiej znajdziecie na stronie: http://zeszytypoetyckie.pl/poezja/1391-urszula-zajczkowska-.