top of page

Jak czytać lektury?

Nie, nie obiecujemy Wam, że każda lektura będzie wciągająca. Nie damy też uniwersalnej recepty, jak polubić Słowackiego czy Kochanowskiego. Każdy z nas jest inny - inaczej spędzamy czas, co innego nas bawi, lubimy różne filmy. Oczywisty jest zatem fakt, że podobają nam się również rozmaite książki.

Jak zatem mimo niechęci zabrać się do czytania lektury? Potraktuj ją jak wyzwanie - zadanie, któremu musisz sprostać.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poniżej podajemy kilka zasad czytania lektur, które pozwolą Wam je lepiej zapamiętać a może nawet polubić:

1. Znajdź w książce bohatera, który wzbudza Twoje zainteresowanie. Śledź uważnie jego losy. Staraj się zrozumieć jego motywację. Zastanów się, czy mógłbyś się z nim utożsamić. Oceń jego zachowanie, wybory, postawę. Polubiłeś go?

2. Nie czytaj lektury na ostatnią chwilę - ustal sobie, że będziesz każdego dnia poświęcał na nią np. 30 minut (to tak niewiele!).

3. Bryki, opracowania, streszczenia dają Ci tylko chwilowe poczucie panowania nad tekstem. Niestety, kiedy przyjdzie Ci przypomnieć sobie ich szczegóły podczas pisania ważnej pracy, może okazać się, że istotne informacje zniknęły z Twojej pamięci.

4. Możesz czytać wszędzie - w szkolnym autobusie, czekając na kolegę, w parku... Wykorzystuj wolny czas a zobaczysz, jak szybko można przeczytać lekturę.

5. Rób notatki - włóż do książki kartkę, na której zapiszesz imiona głównych bohaterów; relacje, jakie ich łączą; miejsce akcji; najważniejsze wydarzenia; ciekawe cytaty itd. Dzięki temu szybciej i na dłużej zapamiętasz to, co przeczytałeś.

6. Porozmawiaj z innymi o przeczytanej książce - może kogoś zaciekawi? A Ty opowiadając ją, skuteczniej utrwalisz swoją wiedzę.

7. Kup kolorowe naklejki - zaznaczaj to, co (jak przypuszczasz) może Ci się przydać podczas omawiania lektury. Dzięki temu zabłyśniesz na lekcji i nie będziesz musiał kartkować całej książki w poszukiwaniu odpowiedniego fragmentu.

8. Podczas lektury słuchaj muzyki - połącz przyjemne z pożytecznym.

9. Czytając, twórz własne skojarzenia, formułuj pytania i oceniaj (np. narrację, język, kompozycję).

10. Jeśli pogubisz się, śledząc akcję, nie bój się cofnąć o kilka stron i przeczytać je ponownie.

11. A może wejdziesz w rolę nauczyciela? Pomyśl, jakie pytania zadałbyś swoim kolegom, aby sprawdzić ich znajomość lektury. Zapisz je i pokaż swojemu poloniście. Na pewno je wykorzysta :)

12. Rób krótkie przerwy podczas czytania.

bottom of page