top of page

Gdzie szukać pomocy, pisząc wypracowanie?

Napisanie dobrego wypracowania wydawać się może nie lada wyzwaniem. Nie dosyć, że trudno je rozpocząć, to jeszcze musicie uważać, aby nie popełnić błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Jakby tego było mało, wciąż dopadają Was wątpliwości językowe.

To prawda! Pisanie prac łączy wiele umiejętności, jakie zdobywacie każdego dnia na lekcjach języka polskiego. Jaka jest zatem recepta na stworzenie wspaniałego tekstu? Ćwiczenia! Po prostu piszcie. Załóżcie bloga, kupcie pamiętnik, napiszcie list do babci albo mail do przyjaciela, weźcie udział w konkursie "Wypracowanie miesiąca", zredagujcie sprawozdanie z meczu albo reportaż z lokalnej imprezy i zamieśćcie je w miejscowej gazecie. Pokażcie swój styl i doskonalcie zdolności.

Stephen King, znany na całym świecie twórca horrorów, powiedział: Uważam, że w większości wypadków u podstaw złego pisania leży strach. Na czym jak na czym, ale na strachu to on na pewno się znał. Odwagi zatem, odwagi!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak często tworzycie świetne wypracowania w codziennym życiu. Wygłaszacie ciekawe opowiadania o wakacyjnych przygodach. Relacjonujecie wygrany mecz polskiej reprezentacji lub oceniacie niedawno obejrzany film - przecież to nic innego jak sprawozdanie i recenzja! O przekonywaniu innych do swojego zdania nie trzeba nawet wspominać. Wiadomo, ile argumentów potraficie wymyślić, by namówić nauczyciela na przełożenie sprawdzianu - czy to nie przypomina Wam rozprawki?

Pisanie wypracowania to dla wielu z Was żmudna praca. Wcale nie musi tak być! Po pierwsze, nie należy odkładać pisania na ostatnią chwilę. Duża przerwa to stanowczo nie czas na tworzenie arcydzieł polskiej literatury. Najlepiej rozplanować sobie pracę na kilka dni. Jednego dnia możecie  napisać wstęp lub stworzyć plan wypracowania, drugiego zabrać się za wymyślanie argumentów lub głównej części waszego opowiadania czy opisu, a wówczas sami zobaczycie, że przygotowanie zakończenia Waszej pracy to będzie już bułka z masłem. Po drugie, jeśli wcześniej rozpoczniecie pracę nad swoim tekstem, może się okazać, że wcale nie będziecie musieli spędzać długich godzin przy biurku, myśląc, co by tu napisać, bo pomysły same wpadną Wam do głowy w najmniej oczekiwanym momencie. Później wystarczy tylko je zapisać. 

Gdzie szukać wskazówek? Jak wyplenić ze swoich prac błędy? Poniżej przedstawiamy strony internetowe, na które warto zajrzeć, pisząc wypracowania.

1. Ortografia spędza Ci sen z powiek? Nie wiesz, jak odmienić słowo? Zaprzyjaźnij się z internetowym Słownikiem języka polskiego.

http://sjp.pwn.pl/

2. Chcesz uniknąć powtórzenia? Trudno znaleźć Ci synonimy? Zajrzyj do internetowego Słownika synonimów.

https://www.synonimy.pl/

3. Masz wątpliwości, gdzie wstawić przecinek? Sprawdź to w internetowym Słowniku interpunkcyjnym.

http://www.prosteprzecinki.pl/

4. Zachęcamy również do korzystania z Poradni językowych:

4. Możecie również odwiedzić szkolną bibliotekę, która dysponuje zbiorem słowników. 

bottom of page