top of page

Bądź jak Sherlock, czyli detektywi językowi na tropie.

 

Proponujemy Wam zabawę, w której możecie wykorzystać swoją polonistyczną wiedzę, a jednocześnie zaspokoić pragnienie przygody. Wszyscy posługujemy się językiem polskim – nie wszyscy jednak robimy to bezbłędnie. Możecie poczuć się jak legendarny Sherlock Holmes i wytropić błędy, usterki, wykolejenia, lapsusy, przejęzyczenia, pomyłki, potknięcia, uchybienia – wszystkie „przestępstwa”, jakich dopuszczono się na języku. Szukajcie „dowodów zbrodni” nie tylko w prasie czy książkach, ale przede wszystkim w swoim  otoczeniu – np. w witrynach sklepowych, reklamach, afiszach, ogłoszeniach…

 

 

 

 

 

 

Aby otrzymać ocenę celującą z języka polskiego, wytropiony błąd trzeba udokumentować (np. zdjęciem czy wycinkiem), określić jego mechanizm (np. błąd fleksyjny, składniowy, ortograficzny, leksykalny- słownikowy, naruszenie związku frazeologicznego itp.), podać poprawną formę.

Ujawnione przez Was wykroczenia względem poprawności językowej zgłoście swojemu nauczycielowi poloniście, a on oceni i doceni Wasz wkład w kształtowanie pięknej, bezbłędnej polszczyzny.

Zachęcamy do zapoznania się z filmami o najczęstszych błędach pojawiających się w polszczyźnie.

bottom of page